G.Saray ve F.Bahçe maçlarında gol kararları doğru mu? Eski hakemler açıkladı!

Trendyol Süper Lig’de bitime 2 hafta kala Galatasaray, Fatih Karagümrük deplasmanından 3-2 galip ayrıldı. Fenerbahçe ile Kadıköy’de Kayserispor’u 3-0’la geçti. Heyecan dolu maçların ardından Süper Lig’in eski hakemleri tartışmalı kararları yorumladı.

Galatasaray’ın Barış Alper Yılmaz’la skoru 1-1’e getirdiği gol ve Fenerbahçe’de Michy Batshuayi’nin fileleri havalandırdığı pozisyon gecenin en çok tartışılan kararları oldu.

Fatih Karagümrük, Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Galatasaray’ı konuk etti. Heyecan dolu karşılaşmada Volkan Bayarslan düdük çaldı. Volkan Bayarslan’ın yardımcılıklarını Serkan Ok ile Samet Çiçek üstlendi. VAR’da Helder Malheiro görev aldı.

“Barış Alper Yılmaz’ın golünde bir ihlal var mı?”

Deniz Çoban: Buna benzer çok pozisyon var, içlerinde en temizi bu bana göre. Barış Alper Yılmaz rakibinden önce yükseliyor, rakibe herhangi bir müdahalesi yok. Beden bedene bir mücadele olabilir ama rakibini bozmuyor, yükselmesini engellemiyor, omzundan güç alarak yükselmiyor. Her şey oyun kurallarına dahil yaptıklarının, olumsuz bir şey yok. Gol kararı doğru. Annesinin resmiydi sanırım gösterdiği. Formayı başına geçirmediği ya da çıkarmadığı sürece, gol sevinci yaşayan bir oyuncunun kart görmesi mümkün değil. Fakat bu şekilde herhangi bir mesaj içeren dini, politik… Farklı mesajlar içeren veya fotoğrafları gösterdiğiniz zaman hakem bunu rapor ediyor. Burada bir problem görürse müsabakayı düzenleyen kuruluş tarafından cezalandırılıyor, maç içinde hakem buna bir yaptırım uygulamıyor.

Bahattin Duran: Bu pozisyon çok temiz, net bir gol. Barış Alper Yılmaz çıkabileceği en uygun şekilde havaya çıkıyor. Yükseliyor, dirseğini çekerek yükseliyor. Herhangi bir omuza basması, rakibini yükseltmemesi söz konusu değil. Çıkabileceği en temiz haliyle çıkmış, kafayı vurmuş ve nizami bir gol atmış. Golde hiçbir problem yok. Sarı kart olmaz.

Bülent Yıldırım: Rakibin oyundan düşmesini gerektirecek hiçbir hamlesi olmadan topa iyi zamanda, iki ayağı zeminde yükselip golle sonuçlandırmış. Bence temiz bir gol.

Fenerbahçe, Kadıköy’de Kayserispor ile karşı karşıya geldi. Zorlu mücadelede Direnç Tonusluoğlu düdük çaldı. Direnç Tonusluoğlu’nun yardımcılıklarını Aleks Taşçıoğlu ve Candaş Elbil üstlendi. VAR’da Claudio Pereira görev aldı.

“Michy Batshuayi’nin golünde bir ihlal var mı?”

Deniz Çoban: Merkez Hakem Kurulu son 5 haftada Direnç Tonusluoğlu’nu Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe maçında görevlendirdi. Allah herkese, tüm hakemlere Direnç Tonusluoğlu şansı versin. Dört büyük takım maçına art arda ve kariyerinde ilk defa çıktı, hiçbir maçta akılda kalacak tartışmalı bir pozisyon yaşamadı. Geriye dönüp bakıldığında, önümüzdeki sezon başladığında belki de bu sezonun son 2 haftasında bir önemli maça daha çıktığında kimse ‘tecrübesiz hakem’ diyemeyecek. Virajlı çok rahat döndü. Ben açıkça söylüyorum Direnç Tonusluoğlu henüz hazır değil. Sahada nerede duracağı konusunda bile tereddütleri var. Sıradan bir avantajı oynatma çabasıyla olabilecek bir pozisyona çok uzakta kalıyor. Ceza sahasında pozisyon olacak, görmüyor. Penaltı olur, elle gol atılır. Hareketlerine dikkat edin kendine görebilecek yer arıyor, uyanık olması lazım.

Deniz Çoban: Burada Batshuayi’nin bilerek oynamasına gerek yok ele bir temas varsa bu golün iptali gerekir. Bu top nasıl oraya gidiyor? Kesin olan bir şey var, bu top Batshuayi’nin dizine çarparak öbür tarafa doğru gidiyor. Ele değdiğini net olarak kanıtlayan bir görüntü yok. Dolayısıyla VAR açısından burada müdahale şansı yok. Görünen yerlerde görüntünün yapıştırma ihtimali var. VAR’ın konusu olan bir pozisyon değil. Hakemin görmesi gerekirdi, hakem zaten göremedi. Gole bir kusur bulacak durumumuz yok bu açılardan. Arada mesafe olabilir. O yüzden gole kusur bulamayacağım, hakemin kararına da bir kusur bulamayacağım. Hakem burayı bir daha değerlendirsin, bu pozisyon bu kadar uzaktan izlenir mi?

Bülent Yıldırım: Hakem genç olduğu için biraz kendini gösterme heyecanı da var. Bırak bu beden dilini, sen avantajı tek elle de yapabilirsin. Yapman gereken pozisyona yaklaşmak. Her şeyi göreceksin ve herkes saygı duyacak. Direnç Tonusluoğlu net görmediği için VAR 4-5 dakika kıvrandı. Bütün açılardan baktı ele temas var mı diye? İspat edemediği için ‘oynatabilirsin, gol geçerli’ dedi.

Bahattin Duran: Direnç Tonusluoğlu, Galatasaray maçı yönetti ve öyle güzel pozisyonlar yakaladı… Avantaj oynattı, avantaj gitti gol oldu. Avantaj oynatacaktı, geçmiş pozisyon faul oldu geri döndü falan… Biz hep övdük, avantajla ilgili çok doğru uygulamaları vardı. ‘Bu oyuna pozitif katkı sağladı’ dedik, bunlar da bilinç altında etki yaratmış olabilir. Yüzde 100 katılıyorum söylediklerinize. Fenerbahçeli futbolcu hareketlendiğinde, top Batshuayi’ye gelmeden önce Direnç Tonusluoğlu’nun aradan gelip hemen arkasında pozisyon alması gerekiyordu. Maçı izlerken, ilk gol olduğunda ‘kesin el var’ dedim. Hakemin pozisyonu görmediğini gösterelim, görebilirdi. Bu hakemin hatası, daha iyi yer alabilirdi. Hakem iyi yer alsaydı bu pozisyonu görürdü. Çok şüphem var ama en iyi açının olduğu yerde top ele yapışık görünüyor. Yüzde 100 topun eline temas ettiğini gösteren bir görüntümüz yok. Şüphem olmasına rağmen bu pozisyonda devam kararı doğru.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x